The United States has blamed a series of cyber attacks on three Internet Korean programmers, including attacks on a U.S. movie studio or extorting money from banks and other financial institutions in an attempt to raise more than $ 1.3 billion (27.9 billion crowns) from them. According to the Andhra Pradesh Ministry of Justice.Washington / Pichjongjang

Share on Facebook


Share on Twitter

Share on LinkedIn

Print


Copy the URL addressAbbreviated address
CloseUS accuses three North Korean programmers of carrying out a series of cyber-attacks (example photo) Source: Reuters

The current lawsuit is based on a lawsuit filed by U.S. officials in 2018, which included two more defendants. According to the prosecutor’s office, all of the prosecuted members were members of North Korean intelligence and carried out cyber-attacks on behalf of the government in an attempt to fund President Kim Jong-un’s isolated regime.

“North Korean activists are using keyboards instead of weapons and stealing digital wallets with cryptocurrencies instead of wallets,” Deputy Justice Secretary John Demers said Wednesday.


‚Hyenismus‘ v době pandemie. Kyberútoky na zdravotnictví stouply o 45 procent


Číst článek

Podle vyšetřovatelů je význačné právě to, že se hackeři pokoušeli prostřednictvím útoků především získat finanční prostředky a ne například utajované informace, jak tomu často bývá u kybernetických kampaní podporovaných například Ruskem, Čínou či Íránem.

Žádného z obviněných zatím Američané nezadrželi a USA ani nečekají, že se jim to v blízké době podaří. Obvinění má podle úřadů sloužit spíše jako připomínka pro jiné hackery, že při jejich počínání nejsou anonymní a mohou být identifikováni a stíháni.

Hackeři se podle obžaloby podíleli na plánech na ukradení mnoha miliard bankám a soukromým společnostem, spustili rozsáhlou vyděračskou kampaň za pomocí takzvaných ransomware programů, a stojí také za útokem na filmové studio Sony Pictures Entertainment z roku 2014 kvůli filmu The Interview, který kritizovala severokorejská vláda.

ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítSee also  Jungle Camp 2022: Peter Altoff - size, bodyguard career, portrait

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here