China should be responsible for spreading Kovit-19 around the world. David Gilgore, a human rights activist, former Canadian MP and Secretary of State, is calling for this on an independent Hong Kong Free Press server.
Share on Facebook
Share on Twitter
Share on LinkedIn
Print
Copy the URL address
Abbreviated address
Close
In one of Canada’s opinion polls before the 2019 epidemic, nine out of ten Canadians had a negative view of the Beijing government. Then came the new corona virus, which, according to Gilgore, made clear to the public in countries with independent media that China had been hiding information about the spread of Govt-19 for more than a month.
According to German intelligence, Chinese President Xi Jinping has pressed the World Health Organization (WHO) to postpone warnings about the virus.
Listen to the whole world in 20 minutes. Military coup in Burma plans to ban President Joe Biden’s hard work, Marine Le Pen’s hijab and a Polish court with Holocaust researchers
The U.S. Department of Homeland Security says Beijing is withholding information to allow enough time to purchase defense equipment and medical equipment around the world.
When Kovit appeared in Wuhan, China, Taiwanese President Tsai Jing-wen stopped all flights from the Chinese province on December 31, 2019, barred Wuhan residents from entering Taiwan, and began searching for contacts, and last February 6 banned all Chinese from traveling to the island.
If member states of the World Health Organization take action in Taiwan, they will avoid many deaths, even victims, Gilgore thinks.
In his view, the biggest epidemic in Europe was about 260,000 Chinese, two-thirds of whom went to work in Italy. By January 11, 2021, there were two and a half million cases and more than 79,000 deaths in Italy.
Addiction to China
The United States, Australia and EU member states have long called for an independent inquiry into how COVID-19 spread to the population. Despite the Chinese president making a $ 2 billion contribution to the WHO, he blocked its experts from coming to Wuhan in mid-January this year.
In the United States, for example, lawsuits have already been filed seeking compensation from the Chinese government. In general, more than 100 million people worldwide have been affected, more than two million people have died, and Beijing now raises the voice that four hundred million jobs will be lost.
Větší otevřenost, než čekali. Experty, kteří pátrají po původu koronaviru, překvapila vstřícnost Číny
Číst článek
Celosvětové ekonomické ztráty se dosud odhadují na asi šestnáct bilionů dolarů.
Pandemie rovněž podle Davida Kilgoura zdůraznila skutečnost, že Kanada i řada dalších demokratických zemí je na Číně v podstatě závislá, pokud jde o léky, ochranné zdravotnické pomůcky a další vybavení.
Kanaďanům také vadí takzvaná diplomacie pomocí rukojmí, kterou vůči nim Peking uplatňuje. Číňané už déle než dva roky vězní v těžkých podmínkách dva kanadské občany Michaela Kovriga a Michaela Spavora, které viní ze špionáže.
Dalším příkladem čínských praktik je úpadek demokratického vládnutí a vlády práva v Hongkongu. Peking je ale také už řadu desetiletí obviňován z nezákonného odebírání orgánů tisícům takzvaných vězňů svědomí – členům skupiny Fa-lun-kung, ujgurským muslimům, Tibeťanům, křesťanům a dalším.
Magnitského zákony?
Kanadský politik a právník Irwin Cotler a právník David Matas nedávno navrhli, jak by mělo být vůči Číně nyní postupováno. Podle nich by měl mít každý členský stát OSN možnost obrátit se na Valné shromáždění s žádostí o znalecký posudek v právní otázce u Mezinárodního soudního dvora a Čína by nesměla uplatnit veto.
Frustrující je ale i chování Světové zdravotnické organizace. Místo aby přiměla Čínu ke změně politiky, sama podle Kilgoura pozměnila přístup tak, aby to vyhovovalo Pekingu. Studie britské Southamptonské univerzity přitom došla k závěru, že kdyby Čína zasáhla proti nákaze o tři týdny dřív, omezila by šíření nákazy o 95 procent.
Takzvané Magnitského zákony, pojmenované po zavražděném ruském právníkovi Sergeji Magnitském, dnes umožňují zařazení porušovatelů lidských práv na černou listinu, zákaz jejich vstupu do země a zabavení majetku. Dnes má tuto legislativu řada zemí jako Spojené státy, Kanada, Evropská unie, Británie nebo Gibraltar. A ty by ho měly uplatnit proti těm čínským představitelům, kteří pandemii umožnili, píše David Kilgour.
Americký politolog a filozof Francis Fukuyama se nedávno nechal slyšet: „Dnes už nemáme co do činění s Čínou let devadesátých nebo po roce 2000, ale s úplně jiným subjektem, jenž představuje jasnou hrozbu pro naše demokratické hodnoty.“
Podle Fukuyamy je nutné držet Peking v patřičných mezích, dokud nezačne být normálnější autoritářskou zemí.
Odpovědné mezinárodní společenství musí dbát na ochranu celosvětového zdraví a zabývat se zanedbáním povinnosti či ještě horším chováním Číny, které má tak dlouhodobé následky. „Když teď Čínu poženeme k zodpovědnosti, vyhneme se další pandemii v budoucnu. Prvním krokem by mělo být odškodnění za rozšíření covidu-19,“ zdůrazňuje David Kilgour na serveru Hong Kong Free Press.
Poslechněte si celý Svět ve 20 minutách, který připravila Gita Zbavitelová.
Dozvíte se, proč je vojenský puč v Barmě krokem zpátky. Joe Biden je zatím nejpracovitějším prezidentem od velké hospodářské krize. Marine Le Penová se snaží zakázat hidžáb. A v Polsku se blíží ostře sledovaný soudní proces se dvěma badateli holokaustu.
Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru
Sdílet na LinkedIn
Tisknout
Kopírovat url adresu
Zkrácená adresa
Zavřít