The sleep ride of the Chileans for the immune system against the cob is complicated. Despite Chile being a regional leader in vaccinating its people, the number of victims in the country is increasing.Comment
Brock

Share on Facebook


Share on Twitter

Share on LinkedIn

Print


Copy the URL addressAbbreviated address
CloseDevelopment of vaccine against Govt-19, description Photo | Source: Profile

The vaccination campaign there is at a high level. And some pharmaceutical companies are in talks with several pharmaceutical companies to buy the vaccine. Chinese synovial, Russian Sputnik V and European vaccines are flowing into the country.

Leona Emelkova: The vaccine’s prototype suppresses disease and bans preparations for the new Chilean constitution

Chile, with a population of 19 million, received its first size, with more than a third of the population, according to the latest figures from the Ministry of Health. More than three million Chileans already have both skins under their skin. The country is leading not only in Latin America. Only Israel, the United Arab Emirates, the United Kingdom and the United States vaccinate faster than Chile. Yet the Chilean people are not very happy. The earth closes again. Since last week, locals can only come back for basic items.

The number of victims is rising again and hospitals are on the verge of collapse. Chile’s last days have affected more than 7,000 people a day – the largest increase since July last year, when locals experienced a strong wave of the disease. So far 30,000 people in the country have died of gout.


Chile zasáhla dvě zemětřesení. Silnější udeřilo na Antarktidě, slabší potom u hlavního města


Číst článek

Letní cestování

Co se v Chile stalo, že se situace tak zhoršila? Tamní odborníci uvádějí několik důvodů. Předně – nové varianty onemocnění. V zemi už se prokázala jak britská, tak brazilská – vysoce nakažlivá a zneklidňující – varianta. Dalším důvodem je paradoxně úspěšně vedené očkování. Chilané, chválení ze všech stran díky efektivní vakcinační kampani, zdá se, polevili v dodržování opatření. Ostatně povolila i vláda, kterou nyní mnozí kritizují, že začala rozvolňovat příliš brzy. Například takzvanými povolenkami na dovolenou, které v zemi na druhé straně polokoule, kde právě končí letní prázdniny, využily přes čtyři miliony lidí. I chilské ministerstvo zdravotnictví uznalo, že prázdninové cestování patří k hlavním důvodům zhoršení.

Chilský prezident Sebastián Piňera proto před pár dny vyzval občany k „poslednímu napnutí všech sil“ k překonání pandemie. První účinky imunizace nynějších zhruba 30 procent očkovaných budou patrné v polovině dubna. S proočkováním nutných 70 až 80 procent, které jsou potřeba k vytvoření kolektivní imunity, Chile počítá koncem června.

Odložení ústavy

Kvůli špatné situaci Piňera vyzval i k posunutí voleb. V nich měli Chilané v polovině dubna vybrat 155 členů shromáždění, které sepíše novou ústavu. To je velmi citlivá otázka, která před dvěma lety vyvolala v zemi mohutné protesty.


Obyvatelé Chile se v referendu vyslovili pro změnu ústavy. Ta současná pochází ještě z doby Pinocheta


Číst článek

V Chile stále platí konstituce z dob generála Augusta Pinocheta a loni v říjnu se na 80 procent obyvatel vyslovilo v referendu pro její změnu. Chilané si odhlasovali, že ve volbách vyberou zástupce, kteří novou ústavu připraví. Nesmí mezi nimi být žádný člen Kongresu, bude tam přesně na polovinu rozdělený počet žen a mužů a sedmnáct křesel připadne zástupcům indiánského původu.

Odložení voleb na květen musí schválit Kongres – to se vzhledem ke koronavirovým číslům jistě stane. „Je to velice těžké rozhodnutí, ale musíme ho udělat,“ řekl Piňera s tím, že je třeba chránit „život a zdraví každého“.

Přestože Chile patří mezi světové očkovací premianty, poslední vývoj je pro všechny určitým varováním před příliš rychlým rozvolněním. Chile postupuje ke kolektivní imunitě rychle, chce to ale ještě trochu trpělivosti.

Autorka je publicistka

Leona Šmelcová

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítSee also  Today: Jana Parajis wins after Petra Gerster

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here