Germany closely monitored the investigation of a man who had been involved in killing, imprisoning and torturing people during the war. However, this is not World War II, but a conflict is still going on.
Share on Facebook
Share on Twitter
Share on LinkedIn
Print
Copy the URL address
Abbreviated address
Close
This should be a special feeling for German society. By the time the ninety-five-year-old concentration camp warden was handed over to Germany by the United States, the case had ended with a man who had played a similar role elsewhere.
John Fingerland: Germany tried a war criminal, but from another war
A 4.5-year-old Syrian man was sentenced on Wednesday to life in prison in Koblens, Syria.
The experiment took place in Germany because a former Syrian Secret Service employee had immigrated to this country, and by accident he was testified by former prisoners that he had found a new home with our neighbors.
Sad nerd
The man, nicknamed Iod A in the German media, was originally a security guard and involved in sports activities. However, after the outbreak of anti-government protests ten years ago, he – as he puts it – was integrated into the units involved in suppressing the protests. He also took part in the search for secret protesters and was taken to prison, where they were tortured.
Bývalého dozorce z koncentračního tábora převezli do Německa. Vyšetřovatelé ho vyslechnou hned na letišti
Číst článek
Sám Ijád A. ale později dezertoval, spojil se s opozicí a pak pět let pobýval v Turecku a Řecku, než požádal o azyl ve Spolkové republice Německo. Nikdy se svou účastí na násilnostech netajil a vypovídal i před německými úřady o tom, co v letech 2011 až 2013 v Sýrii dělal.
To byl také jeden z argumentů obhajoby, tedy že proti němu nelze použít výpověď, o které se původně domníval, že je pouze svědecká. Hlavním argumentem ale bylo něco jiného – totiž že se dostal do role pachatele nedobrovolně. To je něco, co německým uším musí znít povědomě, protože tak se hájili i mnozí nacisté po válce.
Konkrétně Ijád A. tvrdí, že se obával o svůj život a o životy svých rodinných příslušníků, odvolává se tedy na něco, co zná i český právní řád pod názvem „krajní nouze“. Během výpovědí před soudem se Ijád A. rozplakal. Jak je nyní již známo, soudkyně ho shledala vinným a poslala ho na čtyři a půl roku do vězení.
Svět se dívá
Přelíčení vyvolávalo v Německu z více důvodů velký zájem a bude mít pravděpodobně velký mezinárodní dopad. Poprvé byl takto souzen a odsouzen příslušník syrského bezpečnostního aparátu.
Navíc, jak zdůraznila žaloba, v době, kdy režim, který tyto zločiny páchal, je stále ještě u moci a Ijádovi bývalí nadřízení se nemají od syrských soudů čeho bát. Naopak někteří ze svědků vypovídali jen anonymně, protože prý i nadále dostávají výhrůžky.
Obrovský účinek měl i fakt, že během šedesátidenního procesu mnoho svědků otevřeně mluvilo o mučení a vraždění v syrských věznicích, které syrský režim chápal jako nástroj potlačení odporu nebo jako pomstu za neposlušnost. Obžaloba také nechala promítat fotografie a záběry obětí mučení.
Před soudem tak, jak píší německé noviny, stanul vlastně celý syrský režim. Proces byl ale v podstatě přípravou na jiný, mnohem zásadnější proces. V samostatném řízení je souzen Anwar R., vysoký důstojník tajných služeb, který se na rozdíl od Ijáda A. přímo podílel na mučení a vraždění, a to velmi pravděpodobně dobrovolně.
I on pobývá v Německu. Německá justice v těchto dvou procesech uplatnila zásadu, podle které mohou tamní soudy soudit principem mezinárodní jurisdikce, podle které lze trestat pachatele za činy, které se staly mimo Německo a jejichž oběti nebyli němečtí občané.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru
Sdílet na LinkedIn
Tisknout
Kopírovat url adresu
Zkrácená adresa
Zavřít